Apply Now
Enquire Now

College CET CODE E112

The Department of Computer Science and Engineering [CSE] was started in the year 2001 with an intake of 60 and enhanced to 120 in the year 2011. Since then the department is striding in a progressive path. The department has a team of well qualified, experienced and dedicated staff members.

The department has well equipped laboratories with state of the art computing facilities installed with the necessary licensed softwares. The department is helping the students in getting exposure to the cutting edge technologies. Students are encouraged to participate in various intercollegiate technical events, cultural activities and sports.

The Department is associated with Infosys Campus Connect program (ICC) to bridge the gap between Industry and Academia. Regular seminars, workshops and National Conferences are conducted with the support from professional societies like CSI, IEEE, ISTE etc. Invited / Guest Lectures by eminent Professors and Industry Experts are arranged regularly to understand the need of the hour in technology. CSE department has an active Memorandum of Understanding [MoU] with Ethical Byte and Karnataka German Technical Training Institute [KGTTI], Bangalore. We conduct Student Development Program [SDP] Training on "Ethical Hacking-Cyber Security", RedHat, Cisco Networking etc through these MoU.

Vision

To be in the frontier of Computer Science & Engineering and to create Technically competent graduates with ethical, moral values committed to meet Industry and Societal needs.

Mission

M1: To produce ethical, motivated, and skilled engineers through theoretical knowledge and practical applications.
M2: Inculcate problem solving and team building skills and promote lifelong learning with a sense of societal responsibilities.
M3: To facilitate functional ambience for research, consultancy and entrepreneurship.

Dr. Deepak S Sakkari

Dr. Deepak S Sakkari

Head of the Department

Department of Computer Science & Engineering [CSE] commits to work towards developing Engineers with a rich blend of competent, technical, managerial and social skills which contributes to the Nation building. As a part of curriculum, department emphasize on all the important aspects of computers such as Computer Networks, Mobile Communication, Design & Analysis of Algorithm, Software Engineering, Operating System, Computer Graphics and many more. Learning is a continuous process and does not end with the acquisition of a degree. Steady and rapid advances in computing technologies reduce the life of tools and techniques prevalent today. Therefore we do not aim to make our students walking manuals of any language or package. Instead, they are given a strong foundation in computer science and problem-solving techniques, and are made adaptable to changes.

Over the years we have developed a distinct style and method that bridges the theory - practice divide while the core remains. Our understanding is that persons who are clear and thorough about the fundamentals can adapt to rapid changes in technology relatively easily. We want the education imparted to our students to be the basis of a Life time of Learning. The approach of Outcome Based Education[OBE] is put into practice for result oriented learning. We believe that this method to teaching-learning, coupled with practical exposure gained during studies, equips our students to handle the challenges posed by the software industry.

Course Outcomes:

Faculties frame the Course outcome by using the four components: Action, Knowledge, Condition, benchmark and shall focus on what the student should know and realistically be able to do by the end of the course.

Action

Choose the Action verb required for learning based on the level, this measures the student ability in demonstrating the concept which is required (Apply, Analyze, . . . .).

Knowledge

The Knowledge and its level required to reach/achieve the concept, some of the concepts required are specific to the domain knowledge.

Conditions

what are the conditions on which the above knowledge specified is achieved / or the conditions under which the operations happen to achieve the above said knowledge.

Bench mark

To characterize the acceptability levels of performing the action. Bench mark methods are specified for the Optional element.

Programme Specific Outcomes:

Department of Computer Science and Engineering:

Graduates will be able to:

  • PSO 1: Model computational problems by applying mathematical concepts and design solutions using suitable data structures & algorithmic techniques.
  • PSO 2: Demonstrate basic knowledge of computer science in efficient design of problem solutions of varying complexity.
  • PSO 3: Create career path to become a successful computer science professional, entrepreneur and relish for higher studies.

Dr. Deepak S Sakkari

Designation : Professor & HOD
Specialization: Computer Science & Engineering
Qualification : M.Tech, Ph.D
Experience : 26 Years
E-mail: deepaksakkaricse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Dr. Shantharam Nayak

Designation : Professor
Specialization: Computer Science & Engineering
Qualification : B.E, M.S, Ph.D.
Experience : 29 Years
E-mail: csehod@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mrs. Latha A

Designation : Assistant Professor
Specialization: Computer Science & Engineering
Qualification : M.Tech
Experience : 19 Years
E-mail: lathacse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mr. Lokesh H.D

Designation : Assistant Professor
Specialization: Networking
Qualification : M.Tech
Experience : 17 Years
E-mail: hdcs.skitblr@gmail.com
Profile Details Click Here

Mr. Imran Ulla Khan

Designation : Assistant Professor
Specialization: Computer Science & Engineering
Qualification : M.Tech
Experience : 15.2 Years
E-mail: imranullacse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mrs. Aruna R

Designation : Assistant Professor
Specialization: Computer Science & Engineering
Qualification : M.Tech
Experience : 15 Years
E-mail: arunarcse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mrs. Rashmi K T

Designation : Assistant Professor
Specialization: Software Engineering, Machine Learning
Qualification : M.Tech
Experience : 14 Years
E-mail: rashmicse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mrs. Sowmya C V

Designation : Assistant Professor
Specialization: Computer Science & Engineering
Qualification : M.Tech
Experience : 4.5 Years
E-mail: sowmyacvcse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mrs. Shweta S Bagali

Designation : Assistant Professor
Specialization:Computer Science and Engineering
Qualification : M.Tech
Experience : 4.6 Years
E-mail: swhethacse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Ms. Sushma. M

Designation : Assistant Professor
Specialization: Computer Science & Engineering
Qualification : M.Tech
Experience : 4.2 Years
E-mail: sushmacse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mrs. Kavya. M

Designation : Assistant Professor
Specialization: Computer Science & Engineering
Qualification : BE, M.Tech
Experience : 3 Years
E-mail: kavyamcse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mrs. Meghana Sambare R

Designation : Assistant Professor
Specialization: Computer Science and Engineering
Qualification : M.Tech
Experience : 2 Years
E-mail: meghanasambarecse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mrs. Shweta Dande

Designation : Assistant Professor
Specialization: Computer Science and Engineering
Qualification : M.Tech
Experience : -
E-mail: shweta.cse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mrs. Priyanka K R

Designation : Assistant Professor
Specialization: Computer Science and Engineering
Qualification : M.Tech
Experience : -
E-mail: Priyankarathodcse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Mrs. Pavithra P S

Designation : Assistant Professor
Specialization: Computer Science and Engineering
Qualification : M.Tech, (Ph.D)
Experience : 1 Year
E-mail: pavithracse@skit.org.in
Profile Details Click Here

Machine Learning Lab

In machine learning lab, students learn various algorithms to design and implement machine learning solutions to classifications, regression and clustering problems.

Analog and Digital Electronics Lab / Microprocessor Lab

The Analog and Digital Electronics Lab is well equipped with digital trainer kits, CRO’s, signal generators. This lab facilitates students to observe working of various electronic components and design Electronic Circuits and Digital Circuits.

Microprocessor and Microcontroller Lab helps students to learn and enhance their Assembly Level Language programming skills for 8086 Microprocessor and ARM Microcontroller. Also they learn to interface microprocessor with external devices.

Computer Programming Lab / System Software and Operating systems Lab

In computer programming lab, students will gain knowledge of C programming language to understand various programming constructs for application development.

In System Software and Operating systems Lab students implement and demonstrate Lexer and parser using Lex and Yacc tools to learn Compiler Design concepts and implement different Operating System algorithms for memory management, process scheduling and memory allocation of jobs using Java/C++/C.

Design and Analysis of Algorithm / Data Structures Lab

Design and Analysis of Algorithm Lab focuses on the analytical ability and problem solving techniques.

In Data Structures Lab students learn to implement various Data structures to organize and store data in computer memory and to access and manipulate data efficiently.

Computer Network Lab / Web Lab

In Computer Network lab, students gain knowledge about networking protocols, simulation and performance of different protocols by making use of NS-2 simulation Toolkit.

Web lab helps students to expertise in web design to develop web pages using various technologies viz., Java Script, HTML, CSS.

Data Base Management Systems / Computer Graphics LAB

In Database Management System Lab students learn Oracle DBMS with SQL queries and they develop miniproject which helps them to enhance their programming skills and project handling capability. The lab is equipped with latest configured computer systems with licensed software.

In Computer Graphics Lab students learn Graphics Programming using OpenGL and they develop Computer Graphics applications for modeling and visualizing dynamic features of real world objects.

ACADEMIC YEAR: 2023-2024 (ODD) SCHEME: 18 SEM: 7th SEC: A
Sl.no COURSE CODE COURSE NAME THEORY / PRACTICAL FACULTY IN-CHARGE COURSE WEBSITE LINK
1 18CS71 Artificial Intelligence and Machine Learning THEORY Imran Ulla Khan http://www.tinyurl.com/ikwebsite.com
2 18CS72 Big Data Analytics THEORY Kavya M https://sites.google.com/skit.org.in/bda7sem/about-the-faculty
3 18CS734 User Interface Design THEORY Sushma M https://sites.google.com/skit.org.in/7-uid-2023-24?usp=sharing
4 18CS744 Cryptography THEORY Meghana Sambhare https://sites.google.com/skit.org.in/meghanasambare-crypto/lecture-notes
5 18ME751 Energy Ang Environment THEORY Dr B M Krishne Gowda https://tinyurl.com/345ykdz6
6 18CSL76 AIML Laboratory PRACTICAL Kavya M https://sites.google.com/skit.org.in/bda7sem/lab-information
ACADEMIC YEAR: 2023-2024 (ODD) SCHEME: 18 SEM: 7th SEC: B
Sl.no COURSE CODE COURSE NAME THEORY / PRACTICAL FACULTY IN-CHARGE COURSE WEBSITE LINK
1 18CS71 Artificial Intelligence and Machine Learning THEORY Imran Ulla Khan http://www.tinyurl.com/ikwebsite.com
2 18CS72 Big Data Analytics THEORY Kavya M https://sites.google.com/skit.org.in/bda7sem/about-the-faculty
3 18CS734 User Interface Design THEORY Sushma M https://sites.google.com/skit.org.in/7-uid-2023-24?usp=sharing
4 18CS744 Cryptography THEORY Meghana Sambhare https://sites.google.com/skit.org.in/meghanasambare-crypto/lecture-notes
5 18ME751 Energy Ang Environment THEORY Rajesh https://sites.google.com/skit.org.in/vii-sem-ee/about-faculty
6 18CSL76 AIML Laboratory PRACTICAL Kavya M https://sites.google.com/skit.org.in/bda7sem/lab-information
ACADEMIC YEAR: 2023-2024 SCHEME: 2021 SEM: 5th SEC: A
Sl.no COURSE CODE COURSE NAME THEORY / PRACTICAL FACULTY IN-CHARGE COURSE WEBSITE LINK
1 21CS51 Automata Theory and compiler Design THEORY SAVITA B PATIL https://sites.google.com/skit.org.in/5sem-atc/faculty
2 21CS52 Computer Networks INTEGRATED COURSE LATHA A https://sites.google.com/skit.org.in/latha/home
3 21CS53 Database Management Systems THEORY SOWMYA C V https://sites.google.com/skit.org.in/psp-website/about-faculty
4 21CS54 Artificial Intelligence and Machine Learning THEORY RASHMI K T https://sites.google.com/skit.org.in/5-aiml/about-the-faculty
5 21CSL55 Database Management Systems Laboratory PRACTICAL SOWMYA C V /IMRAN KHAN http://www.tinyurl.com/ikwebsite.com
6 21RMI56 Research Methodology & Intellectual Property Rights THEORY Dr. SHANTHARAM https://sites.google.com/skit.org.in/srnayak/home
7 21CIV57 Environmental Studies THEORY RAMYA B https://sites.google.com/skit.org.in/5th-sem-18civ59/about-the-faculty
ACADEMIC YEAR: 2023-2024 SCHEME: 2021 SEM: 5th SEC: B
Sl.no COURSE CODE COURSE NAME THEORY / PRACTICAL FACULTY IN-CHARGE COURSE WEBSITE LINK
1 21CS51 Automata Theory and compiler Design THEORY SAVITA B PATIL https://sites.google.com/skit.org.in/5sem-atc/faculty
2 21CS52 Computer Networks INTEGRATED COURSE LATHA A https://sites.google.com/skit.org.in/latha/home
3 21CS53 Database Management Systems THEORY SOWMYA C V https://sites.google.com/skit.org.in/psp-website/about-faculty
4 21CS54 Artificial Intelligence and Machine Learning THEORY RASHMI K T https://sites.google.com/skit.org.in/5-aiml/about-the-faculty
5 21CSL55 Database Management Systems Laboratory PRACTICAL SOWMYA C V /IMRAN KHAN http://www.tinyurl.com/ikwebsite.com
6 21RMI56 Research Methodology & Intellectual Property Rights THEORY Dr. SHANTHARAM https://sites.google.com/skit.org.in/srnayak/home
7 21CIV57 Environmental Studies THEORY RAMYA B https://sites.google.com/skit.org.in/5th-sem-18civ59/about-the-faculty
ACADEMIC YEAR: 2023-2024 SCHEME: 2022 SEM: 3rd SEC: A
Sl.no COURSE CODE COURSE NAME THEORY / PRACTICAL FACULTY IN-CHARGE COURSE WEBSITE LINK
1 BCS301 Mathematics for Computer Science THEORY Apoorva https://sites.google.com/skit.org.in/apurva-s/about-faculty?authuser=2
2 BCS302 Digital Design and Computer Organization THEORY Aruna R https://sites.google.com/skit.org.in/aruna-r/about-faculty
3 BCS303 Operating Systems INTEGRATED COURSE Lokesh H D https://sites.google.com/skit.org.in/os-lhd/cie-and-see-question-papers
4 BCS304 Data Structures and Applications PRACTICAL Shwetha Bagali https://sites.google.com/d/1YLQ33u_Sx2CThvdZzsK5iHK0okZy01EM/p/1hOlep4yu77HD64NvqvRsQktlIl_kSO3I/edit
5 BCSL305 Data Structures Laboratory THEORY Shwetha Bagali https://sites.google.com/skit.org.in/7-uid-2023-24?usp=sharing
6 BCS306A Object Oriented Programming with Java INTEGRATED COURSE Gnaneshwari T R https://sites.google.com/skit.org.in/oops-java/about-the-faculty
ACADEMIC YEAR: 2023-2024 SCHEME: 2022 SEM: 3rd SEC: B
Sl.no COURSE CODE COURSE NAME THEORY / PRACTICAL FACULTY IN-CHARGE COURSE WEBSITE LINK
1 BCS301 Mathematics for Computer Science THEORY G M Kavya https://sites.google.com/skit.org.in/apurva-s/about-faculty?authuser=2
2 BCS302 Digital Design and Computer Organization THEORY Aruna R https://sites.google.com/skit.org.in/aruna-r/about-faculty
3 BCS303 Operating Systems INTEGRATED COURSE Lokesh H D https://sites.google.com/skit.org.in/os-lhd/cie-and-see-question-papers
4 BCS304 Data Structures and Applications PRACTICAL Shwetha Bagali https://sites.google.com/d/1YLQ33u_Sx2CThvdZzsK5iHK0okZy01EM/p/1hOlep4yu77HD64NvqvRsQktlIl_kSO3I/edit
5 BCSL305 Data Structures Laboratory THEORY Sushma https://sites.google.com/skit.org.in/7-uid-2023-24?usp=sharing
6 BCS306A Object Oriented Programming with Java INTEGRATED COURSE Gnaneshwari T R https://sites.google.com/skit.org.in/oops-java/about-the-faculty
Student Placed in 2023
Sl.No USN Candidate Name Branch Company Name Designation Package
1. 1KT19CS002 ASIF RAJA CSE RINEX Inside-Sales Strategist 4 LPA
2. 1KT19CS045 M S MONICA CSE RINEX Inside-Sales Strategist 4 LPA
3. 1KT19CS055 NIRMAL SHEKHAR CSE RINEX Inside-Sales Strategist 4 LPA
4. 1KT19CS048 NSK SATYA KALA CSE RINEX Inside-Sales Strategist 4 LPA
5. 1KT19CS100 VARSHA V CSE RINEX Inside-Sales Strategist 4 LPA
6. 1KT19CS033 KEERTHI BASAVARAJ N MATH CSE RINEX Inside-Sales Strategist 4 LPA
7. 1KT19CS010 ANJALI A R CSE RINEX Inside-Sales Strategist 4 LPA
8. 1KT19CS047 MUSKAN CSE RINEX Inside-Sales Strategist 4 LPA
9. 1KT19CS031 JYOTIKA PRIYADARSHY CSE RINEX Inside-Sales Strategist 4 LPA
10. 1KT19CS035 KUSHAL M S CSE RINEX Inside-Sales Strategist 4 LPA
11. 1KT19CS098 UJJWAL KUMAR PASWAN CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
12. 1KT19IS007 DIVYANSH DIVYA CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
13. 1KT19IS005 ANUSHKA SETH CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
14. 1KT19CS100 VARSHA V CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
15. 1KT19CS048 NSK SATYA KALA CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
16. 1KT19CS015 ASHA G CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
17. 1KT19CS031 JYOTIKA PRIYADARSHY CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
18. 1KT19CS014 ARIJIT HALDAR CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
19. 1KT19CS007 AJAY ANAND CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
20. 1KT19CS010 ANJALI A R CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
21. 1KT19CS044 MRINAL KUMARI CSE SLK SOFTWARE ENGINEER 3.25LPA
22. 1KT19CS078 SANJAY S CSE TECH MAHINDRA SOFTWARE ENGINEER 4.5LPA
23. 1KT19CS067 PRIYANSHU KUMAR CSE TEST VAGARANT SOFTWARE ENGINEER 5LPA
24. 1KT19CS046 MUSKAN CSE HPE SOFTWARE ENGINEER 5LPA
25. 1KT19CS067 PRIYANSHU KUMAR CSE CORDIS SOFTWARE ENGINEER 4-8LPA
26. 1KT19CS056 NISHANTH R CSE CORDIS SOFTWARE ENGINEER 4-8LPA
Internship
Sl.No USN Name Branch Company Name STIPHEND
1. 1KT19CS031 JYOTIKA PRIYADARSHY CSE RAKSHAK 40000
2. 1KT19CS010 ANJALI A R CSE RAKSHAK 40000
3. 1KT19CS067 PRIYANSHU KUMAR CSE RAKSHAK 40000
4. 1KT19CS053 NAVYA RS CSE RAKSHAK 40000
5. 1KT19CS069 RAHUL NAVEEN CSE RAKSHAK 40000
Student Placed in 2022
Sl.No USN Candidate Name Branch Company Name Designation Package
1. 1KT18CS069 SNEHA B M CS INTELLIPAAT BUSINESS DEVELOPMENT TRAINEE 9 LPA
2. 1KT18CS011 CHAITHANYA G CS INTELLIPAAT BUSINESS DEVELOPMENT TRAINEE 3.6 LPA
3. 1KT18CS003 ABHISHEK.M .D CS INTELLIPAAT BUSINESS DEVELOPMENT TRAINEE 9 LPA
4. 1KT18CS072 SRILEKA CS INTELLIPAAT BUSINESS DEVELOPMENT TRAINEE 9 LPA
5. 1KT18CS076 SUHAS P S CS DATAWAVE SOFTWARE ENGINEER TRAINEE 8 LPA
6. 1KT18CS036 MD JUNAID NAYEEM CS OPENSENCE LAB TRAINEER INTERN 8 LPA
7. 1KT18CS082 SUPRIYA PRAKASH CS TURING MINDS DATA ANALYST 6.28 LPA
8. 1KT18CS081 SUPRIYA J CS TURING MINDS DATA ANALYST 6.28 LPA
9. 1KT18CS089 VIJAY BAJADOLIYA CS TURING MINDS DATA ANALYST 6.28 LPA
10. 1KT18CS087 VAIBHAVI M HALLIKAR CS TURING MINDS DATA ANALYST 6.28 LPA
11. 1KT18CS089 VIJAY BAJADOLIYA CS TURING MINDS DATA ANALYST 6.28 LPA
12. 1KT17CS001 ABHAY KUMAR CS CORDIS SOFTWARE ENGINEER 6 LPA
13. 1KT18CS007 ANUP RAJ CS BOSCH SOFTWARE ENGINEER 5 LPA
14. 1KT18CS051 PRUTHVI KUMAR A CSE BOSCH SOFTWARE ENGINEER 5 LPA
15. 1KT18CS029 KUMARI ROHINI CSE QUALITY KIOSKO DIGITAL ENGINEER 5 LPA
16. 1KT18CS021 HARSHITHA B M CS TEAM LEASE AUTOMACHINE TESTING ENGINEER 4.5 LPA
17. 1KT18CS006 AJITH KUMAR SINGH CS GYANNSYS SOFTWARE DEVELOPER 4.5 LPA
18. 1KT18CS013 DEEPAK RANA CS GYANNSYS SOFTWARE DEVELOPER 4.5 LPA
19. 1KT18CS001 ABBHAS HUSAIN CS GYANNSYS SOFTWARE DEVELOPER 4.5 LPA
20. 1KT18CS092 ZAIBAH SHAFAQ M CS REZA SMART BUILD INC MARKETING & SALES EXECUTIVE 4.2 LPA
21. 1KT18CS010 BRUNDRA G CS ITC INFOTECH ASSOCIATE IT CONSULTANT 4.2 LPA
22. 1KT18CS017 GAURAV KUMAR CS CAPGEMINI ANALYST 4 LPA
23. 1KT18CS054 RAKSHITHA M CS CAPGEMINI ANALYST 4 LPA
24. 1KT18CS087 VAIBHAVI M HALLIKAR CS CAPGEMINI ANALYST 4 LPA
25. 1KT18CS051 PRUTHVI A CS CAPGEMINI ANALYST 4 LPA
26. 1KT18CS014 DIVYAN CS CAPGEMINI ANALYST 4 LPA
27. 1KT17CS046 NAVYASHREE K CS CAPGEMINI SOFTWARE ENGINEER 4 LPA
28. 1KT18CS033 LOHITH VIJAYRAO KULKARNI CS INFOSYS SOFTWARE ENGINEER 4 LPA
29. 1KT18CS029 KUMARI ROHINI CS INFOSYS SOFTWARE ENGINEER 4 LPA
30. 1KT18CS054 RAKSHITHA M CS INFOSYS SOFTWARE ENGINEER 4 LPA
31. 1KT18CS065 SHRAVYA KAMALAKAR HARIKANTRA CS INFOSYS SOFTWARE ENGINEER 4 LPA
32. 1KT18CS039 MD. HUSSAIN CS HEXAWARE SOFTWARE ENGINEER TRAINEE 4 LPA
33. 1KT18CS038 MEGHANA T CS HEXAWARE SOFTWARE ENGINEER TRAINEE 4 LPA
34. 1KT18CS073 SRINIDHI V PADAKI CS HEXAWARE SOFTWARE ENGINEER 4 LPA
35. 1KT18CS076 SUHAS P S CS MINDTREE ENGINEER 4 LPA
36. 1KT18CS011 CHAITHANYA G CS SPURTREE SOFTWARE DEVELOPER 4 LPA
37. 1KT17CS078 VANI K N CS SPURTREE SOFTWARE DEVELOPER 4 LPA
38. 1KT18CS018 GAURAV ANAND CS SONATA SOFTWARE DEVELOPER 4 LPA
39. 1KT18CS060 ROHITH M Y CS PRATIAN TECHNOLOGIES SOFTWARE DEVELOPER 4 LPA
40. 1KT18CS007 ANUP RAJ CS GLOBAL LOGIC SOFTWARE ENGINEER 4 LPA
41. 1KT18CS087 VAIBHAVI M HALLIKAR CS BASAL ANALYTICS SOFTWARE ENGINEER TRAINEE 4 LPA
42. 1KT19CS402 RUHEENA CS OPENSTREAM TECHNOLOGIES PVT.LTD SOFTWARE ENGINEER 4 LPA
43. 1KT18CS043 NAYANA R CS TATA CONSULTANCY SERVICES SOFTWARE DEVELOPER 3.6 LPA
44. 1KT18CS048 PRAJWAL D C CS TATA CONSULTANCY SERVICES SOFTWARE DEVELOPER 3.6 LPA
45. 1KT18CS052 PUNEETH KUMAR V H CS TATA CONSULTANCY SERVICES SOFTWARE DEVELOPER 3.6 LPA
46. 1KT18CS058 ROHITH GOWDA N S CS TATA CONSULTANCY SERVICES SOFTWARE DEVELOPER 3.6 LPA
47. 1KT18CS033 LOHIT VIJAY RAO K CS TATA CONSULTANCY SERVICES SOFTWARE DEVELOPER 3.6 LPA
48. 1KT18CS015 DIMPLE KANWAR CS AIVOLVED TECHNICAL SUPPORT TRAINEE 3.6 LPA
49. 1KT18CS082 SUPRIYA PRAKASH CS PRIMEMINDS TRAINEE ENGINEER 3.6 LPA
50. 1KT18CS049 PRAVEEN M J CS PRIMEMINDS TRAINEE ENGINEER 3.6 LPA
51. 1KT18CS038 MEGHANA RAMESH CS PRIMEMINDS TRAINEE ENGINEER 3.6 LPA
52. 1KT18CS010 BRUNDRA G CS PRIMEMINDS TRAINEE ENGINEER 3.6 LPA
53. 1KT18CS080 SUPRIT S CS PRIMEMINDS TRAINEE ENGINEER 3.6 LPA
54. 1KT18CS046 PAWAN KUMAR SINGH CS INFOSYS SYTEM ENGINEER 3.6 LPA
55. 1KT18CS021 HARSHITHA B M CS WIPRO TECHNOLOGIES PROJECT ENGINEER 3.5 LPA
56. 1KT18CS052 PUNEETH KUMAR V H CS WIPRO TECHNOLOGIES PROJECT ENGINEER 3.5 LPA
57. 1KT18CS046 PAWAN KUMAR SINGH CS WIPRO TECHNOLOGIES PROJECT ENGINEER 3.5 LPA
58. 1KT18CS018 GAURAV ANAND CS WIPRO TECHNOLOGIES PROJECT ENGINEER 3.5 LPA
59. 1KT18CS016 ESHWARI CS INFOSYS SOFTWARE ENGINEER 3.5 LPA
60. 1KT18CS083 SUPRIYA S CS BUSINESS TOYS TRAINEER ENGINEER 3.5 LPA
61. 1KT18CS086 USHA JOSHI CS CIENTRA SOFTWARE ENGINEERING 3.5 LPA
62. 1KT18CS070 SNEHA S CS SPURTREE QUALITY ANALIST 3.25 LPA
63. 1KT18CS011 CHAITHANYA G CS AVSOM DIGITAL SOLUTIONS SOCIAL MEDIA EXECTIVE 3 LPA
64. 1KT18CS021 HARSHITHA B M CS AVSOM DIGITAL SOLUTIONS CONTENT WRITING 3 LPA
65. 1KT18CS089 VIJAY BAJADOLIYA CS AVSOM DIGITAL SOLUTIONS TECHNICAL DEVELOPER 3 LPA
66. 1KT18CS092 ZAIBAH SHAFAQ M CS AVSOM DIGITAL SOLUTIONS SOCIAL MEDIA EXECUTIVE 3 LPA
67. 1KT18CS003 ABHISHEK. M .D CS COGNITIVE CLOUDS SOFTWARE TESTING TRAINEE 3 LPA
68. 1KT18CS011 CHAITHANYA G CS COGNITIVE CLOUDS SOFTWARE TESTING TRAINEE 3 LPA
69. 1KT18CS017 GAURAV KUMAR CS COGNITIVE CLOUDS SOFTWARE TESTING TRAINEE 3 LPA
70. 1KT18CS047 PRABHAT KUMAR YADAV CS COGNITIVE CLOUDS SOFTWARE TESTING TRAINEE 3 LPA
71. 1KT18CS048 PRAJWAL D C CS COGNITIVE CLOUDS SOFTWARE TESTING TRAINEE 3 LPA
72. 1KT18CS050 PREETHU CS COGNITIVE CLOUDS SOFTWARE TESTING TRAINEE 3 LPA
73. 1KT18CS052 PUNEETH KUMAR CS COGNITIVE CLOUDS SOFTWARE TESTING TRAINEE 3 LPA
74. 1KT18CS076 SUHAS P S CS QUEST TRAINEE ENGINEER 3 LPA
75. 1KT18CS085 TULASI PRASAD NAGAMANI CS QUEST TRAINEE ENGINEER 3 LPA
76. 1KT18CS008 ATUL KUMAR JAH CS ENVELOP GAT 3 LPA
Student Placed in 2021
Sl.No USN Candidate Name Branch Company Name
1. 1KT18CS043 Nayana R CS Tata Consultancy Services
2. 1KT18CS048 Prajwal D C CS Tata Consultancy Services
3. 1KT18CS052 Puneeth Kumar V H CS Tata Consultancy Services
4. 1KT18CS058 Rohith Gowda N S CS Tata Consultancy Services
5. 1KT18CS033 Lohit Vijay Rao K CS Tata Consultancy Services
6. 1KT18CS021 Harshitha B M CS Wipro Technologies
7. 1KT18CS052 Puneeth Kumar V H CS Wipro Technologies
8. 1KT18CS010 Brundra G CS Pentagon Space Pvt Ltd
9. 1KT18CS032 Lavish Jain CS Pentagon Space Pvt Ltd
10. 1KT18CS058 Rohith Gowda N S CS Pentagon Space Pvt Ltd
11. 1KT18CS070 Sneha S CS Pentagon Space Pvt Ltd
12. 1KT8CS075 Sungandha R CS Pentagon Space Pvt Ltd
13. 1KT18CS076 Suhas P S CS Pentagon Space Pvt Ltd
14. 1KT18CS081 Supriya J CS Pentagon Space Pvt Ltd
15. 1KT18CS089 Vijay Bajadoliya CS Pentagon Space Pvt Ltd
16. 1KT18CS049 Praveen M J CS Destination
17. 1KT18CS052 Puneeth Kumar V H CS Destination
18. 1KT18CS083 Supriya S CS Destination
19. 1KT18CS090 Yashas B M CS Destination
20. 1KT18CS011 Chaithanya G CS Avsom Digital Solutions
21. 1KT18CS021 Harshitha B M CS Avsom Digital Solutions
22. 1KT18CS089 Vijay Bajadoliya CS Avsom Digital Solutions
23. 1KT18CS092 Zaibah Shafaq M CS Avsom Digital Solutions
24. 1KT18CS076 Suhas P S CS Quest Global
25. 1KT18CS085 Tulasi Prasad Nagamani CS Quest Global
26. 1KT18CS069 Sneha B M CS Intellipaat
27. 1KT18CS011 Chaithanya G CS Intellipaat
28. 1KT18CS003 Abhishek.M .D CS Cognitive Clouds
29. 1KT18CS011 Chaithanya CS Cognitive Clouds
30. 1KT18CS017 Gaurav Kumar CS Cognitive Clouds
31. 1KT18CS047 Prabhat Kumar Yadav CS Cognitive Clouds
32. 1KT18CS048 Prajwal D C CS Cognitive Clouds
33. 1KT18CS050 Preethu CS Cognitive Clouds
34. 1KT18CS052 Puneeth Kumar CS Cognitive Clouds
35. 1KT18CS017 Gaurav Kumar CS Palle Technologies
36. 1KT18CS018 Gourav Anand CS Palle Technologies
37. 1KT18CS077 Suman V CS Palle Technologies
Student Placed in 2020
Sl.No Candidate Name Branch Company Name Designation Package
1. U Agneya Udupa CS Accenture Advance App Engineering Analyst 6.8 LPA
2. Meghana K CS Anthology Associate Software Developer 5 LPA
3. GuruKiran B L CS Accenture Associate Software Engineer 4.5 LPA
4. Shreegowri H D CS Accenture Associate Software Engineer 4.5 LPA
5. Aishwarya K L CS Cognizant Programmer Analyst 4.5 LPA
6. Kiran CS Cognizant Programmer Analyst 4.5 LPA
7. Manikanta Reddy N CS Quinnox Technology Services Software Trainee 4.5 LPA
8. GuruKiran B L CS Mind Tree Software Engineer 4.2 LPA
9. Niveditha K CS SLK Software Developer 4.2 LPA
10. Lekhana C CS Capegemini Analyst 4 LPA
11. Bindu K CS Capegemini Analyst 4 LPA
12. Arpitha K P CS Capegemini Analyst 4 LPA
13. Nithin T S CS Simeio Solutions Associate Software Engineer 3.8 LPA
14. GuruKiran B L CS Tech Mahindra Software Engineer 3.6 LPA
15. Amuthan Fathima CS Tech Mahindra Software Engineer 3.6 LPA
16. Amuthan Fathima CS Tech Mahindra Software Engineer 3.6 LPA
17. GuruKiran B L CS Tata Consultancy Services Software Developer 3.6 LPA
18. Aishwarya M K CS NTT Data Assistant System Engineer Trainee 3.6 LPA
19. Spoorthi R CS NTT Data Assistant System Engineer Trainee 3.6 LPA
20. Adarsh Raj CS NTT Data Assistant System Engineer Trainee 3.6 LPA
21. Sarathy V V CS NTT Data Assistant System Engineer Trainee 3.6 LPA
22. Bhavya H S CS Infosys Software Engineer 3.8 LPA
23. Bharath.K.R CS Spurtree Software Engineer 3.6 LPA
24. Nitesh Kumar CS Spurtree Software Engineer 3.6 LPA
25. Saurav Kumar CS Spurtree Software Engineer 3.6 LPA
26. Saurav Kumar CS Spurtree Software Engineer 3.6 LPA
27. Ganashree Y CS Walkin Software Technologies Software Engineer 3.6 LPA
28. Nitesh Kumar CS Mphasis Software Engineer 3.6 LPA
29. Manohara V CS Coforge Software Engineer 3.6 LPA
30. Saurav Kumar Thakur CS Coforge Software Engineer 3.6 LPA
31. Praveenkumar Biradar CS Edcite learning private limited Software Engineer 3.6 LPA
32. Arpitha K P CS DBsync Junior Product Engineer 3.6 LPA
33. GuruKiran B L CS Wipro Technologies Project Engineer 3.5 LPA
34. Amuthan Fathima CS Wipro Technologies Project Engineer 3.5 LPA
35. Amuthan Fathima CS Wipro Technologies Project Engineer 3.5 LPA
36. Megha B S CS Virtusa Consulting Services Software Engineer 3.5 LPA
37. Ruthu G CS Torryharris Associate Software Engineer 3.5 LPA
38. Nalini H N CS Prodapt Solution Pvt Ltd Associate Software Engineer 3.5 LPA
39. Ashish Daga CS Tata Consultancy Services Assistant System Engineer 3.3 LPA
40. Shabana A CS Tata Consultancy Services Assistant System Engineer 3.3 LPA
41. Ramyashree R CS Tata Consultancy Services Assistant System Engineer 3.3 LPA
42. Ranjini M CS Tata Consultancy Services Assistant System Engineer 3.3 LPA
43. Mohd Kamran CS Cognitiveclouds Software Testing Trainee 3 LPA
44. Kiran BV CS Cognitiveclouds Software Testing Trainee 3 LPA
45. Rajnandan Rajbanshi CS Cognitiveclouds Software Testing Trainee 3 LPA
46. Manikanta Reddy N CS Cognitiveclouds Software Testing Trainee 3 LPA
47. Shabana A CS Cognitiveclouds Software Testing Trainee 3 LPA
48. U Agneya Udupa CS Cognitiveclouds Software Testing Trainee 3 LPA
49. Manisha G CS Cognitiveclouds Software Testing Trainee 3 LPA
50. Deepthi K N CS Pepperl+Fuchs(India) pvt Ltd Trainee software engineer 3 LPA
51. Shambhu Kumar CS Ram Technologies Pvt Ltd Python Developer 2.0 LPA
Student Placed in 2019
Sl.No Company Name Designation Package Branch Selected
1. Cloud That Technologies Pvt Ltd Intern Trainee 4.1 LPA CS 1
2. Buzi Brains Business Development Executive 2 LPA CS 18
3. Q & J Spiders Software Testing Trainee 3 LPA CS 7
4. Atos Syntel Associate Consultant 3.4 LPA CS 3
5. Destination Software Testing Trainee 3 LPA CS 4
6. TCS Assistant System Engineer Trainee 3.36 LPA CS 3
7. Foiwe Info Global Solutions PVt LTd System Analyst 3.5 LPA CS 1
8. Cognizant Programmer Analyst 4.1 LPA CS 1
9. NTT Data Assistant System Engineer Trainee 3.5 LPA CS 1
10. Infosys System Engineer 3.5 LPA CS 7
11. Wipro Technologies Project Engineer 3.5 LPA CS 1
12. MindTree Data Analyst 3.5 LPA CS 1
13. Tech Mahindra Software Trainee 3.5 LPA CS 16
14. Feenixtech Junior Associate 3 LPA CS 16
15. X Works Software testing 2.5 LPA CS 34
16. Smart Brains Technical System Engineer 2.7 LPA CS 6
Student Placed in 2018
Sl.No Candidate Name Branch Company Name Designation Package
1. ANNAPURNA CSE 6D TECHNOLOGIES SOFTWARE ENGINEER 2.75 LAKHS
2. ANUSHA P CSE CRANES SOFTWARE SOFTWARE ENGINEER 3-8 LAKHS
3. ANUSHA P CSE NTT DATA TRAINEE SOFTWARE ENGINEER 3 LAKHS
4. APEKSHA T CSE WENGER & WATSON IT RECRUITER 3-3.5 LAKHS
5. HARSHITHA B S CSE WENGER & WATSON IT RECRUITER 3-3.5 LAKHS
6. RITUKAR CSE 6D TECHNOLOGIES SOFTWARE ENGINEER 2.75 LAKHS
7. SHAMILI A CSE VEE TECHNOLOGIES AR CALLER TRAINEE / MEDICAL CODER 1.5 - 2 LAKHS
Placement Details 2019 - 20
SL NO COMPANY NAME STUDENT NAME EMAIL ID AREA
1 FEENIXTECH MAMATHA B mamtha.1697@gmail.com JUNIOR ASSOCIATE
2 X WORKS MEGHANA PH meghanabrundha1919@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
3 X WORKS PRAVEEN BIRADAR pbiradar129@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
4 TCS ABHISHEK KUMAR kabhi14051998@gmail.com ASSISTANT SYSTEM ENGINEER-TRAINEE
5 BUZI BRAINS ADITHYA NAGARAJ H R hradithyanagaraj@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
6 X WORKS AKASH KUMAR SINGH akashkumarsingh2727@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
7 BUZI BRAINS
INFOSYS
ANKIT KUMAR 2887ankit@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
SYSTEM ENGINEER
8 Q SPIDERS
X WORKS
ANUSHA T M anushajeshwaal333@gmail.com SYSTEM ENGINEER
SOFTWARE TRAINEE
9 FEENIXTECH ASIFA A asifabe1998@gmail.com JUNIOR ASSOCIATE
10 Q SPIDERS
BUZI BRAINS
FEENIXTECH
X WORKS
AYESHA aayeshu4@gmail.com SYSTEM ENGINEER
GRADUATE ENGINNER TRANIEE
SYSTEM ENGINEER
SOFTWARE TRAINEE
11 BUZI BRAINS
X WORKS
BYJU'S
AYUSH RAJ rajayush380@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
SOFTWARE TRAINEE
BUSINESS DEVELOPMENT ASSOCIATE
12 TECH MAHINDRA BHAVANA S bhavanabhavana2810@gmail.com ENGINEER TRAINEE
13 SMART BRAINS CHAITRA BAI S chaithra1305@gmail.com SYSTEM ENGINEER
14 FEENIXTECH
BUZI BRAINS
X WORKS
CHAITRA S chaitrachitti98@gmail.com JUNIOR ASSOCIATE
GRADUATE ENGINNER TRANIEE
SYSTEM ENGINEER
SL NO COMPANY NAME STUDENT NAME EMAIL ID AREA
15 TECH MAHINDRA DEEPTHI B deepthib8717@gmail.com ENGINEER TRAINEE
16 TECH MAHINDRA
BUZI BRAINS
X WORKS
DIVYA M divyams9812@gmail.com ENGINEER TRAINEE
GRADUATE ENGINNER TRANIEE
SOFTWARE TRAINEE
17 X WORKS DIVYASHREE C K divyack1111@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
18 X WORKS HEMANTH H M hemanthg134@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
19 FEENIXTECH JAHNAVI S Sishmeet36@gmail.com JUNIOR ASSOCIATE
20 TECH MAHINDRA KESHAV KUMAR keshavissar28@gmail.com ENGINEER TRAINEE
21 INFOSYS
X WORKS
BYJU'S
SMART BRAINS
KHULUD KHIZER khuludkhizer01@gmail.com SYSTEM ENGINEER
SOFTWARE TRAINEE
BUSINESS DEVELOPMENT ASSOCIATE
SYSTEM ENGINEER
22 INFOSYS
BUZI BRAINS
KRISHNA SAI G S krishnsaimailbox@gmail.com SYSTEM ENGINEER
GRADUATE ENGINNER TRANIEE
23 X WORKS LALU PRASAD YADAV lalu201197@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
24 X WORKS LATHA H J lathahjayram@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
25 BUZI BRAINS MADHUSUDAN N madhusudan.gowda98@gmail.com SYSTEM ENGINEER
26 TCS
INFOSYS
TECH MAHINDRA
MANASA R manasaraj8991@gmail.com ASSISTANT SYSTEM ENGINEER-TRAINEE
SYSTEM ENGINEER
ENGINEER TRAINEE
27 FEENIXTECH MARY MONICA K kmarymonica1@gmail.com JUNIOR ASSOCIATE
28 TCS
INFOSYS
TECH MAHINDRA
MAYANK RAJ GUPTA mayankrajgupta99@gmail.com ASSISTANT SYSTEM ENGINEER-TRAINEE
SYSTEM ENGINEER
ENGINNER TRANIEE
29 X WORKS MAYUR SHIVALINGAPPA mayurschikkon@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
30 X WORKS MONISHA V monishavenkatesh8@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
31 BUZI BRAINS NIKHATH HASHMI nikhathhashmi07@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
32 BUZI BRAINS NIVEDITA S INDI niveditaindi@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
33 DESTINATION NIVEDITHA K nivikumargowda@gmail.com SYSTEM ENGINEER
SL NO COMPANY NAME STUDENT NAME EMAIL ID AREA
34 X WORKS PALLAVI.G govindaiahpallavig@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
35 BUZI BRAINS
Q SPIDERS
COGNIZANT
TECH MAHINDRA
X WORKS
PRAMOD B pramodpramodbc28@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
SYSTEM ENGINEER
SYSTEM ENGINEER
ENGINEER TRAINEE
SOFTWARE TRAINEE
36 X WORKS
SMART BRAINS
RAJU SHARMA rjvs011473@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
SYSTEM ENGINEER
37 TECH MAHINDRA
ATOS SYNTEL
X WORKS
RAKESH R rakeshchandra018@gmail.com ENGINEER TRAINEE
ASSOCIATE CONSULTANT
SOFTWARE TRAINEE
38 INFOSYS
NTT DATA
Q SPIDERS
TECH MAHINDRA
RASHMI PK rashmipk100@gmail.com JUNIOR ASSOCIATE
SYSTEM ENGINEER
SYSTEM ENGINEER
ENGINEER TRAINEE
39 FEENIXTECH
SMART BRAINS
ROOPIKA.M roopikagowdam@gmail.com JUNIOR ASSOCIATE
SYSTEM ENGINEER
40 INFOSYS
X WORKS
SACHIN GUPTA golusachin365@gmail.com JUNIOR ASSOCIATE
SOFTWARE TRAINEE
41 FEENIXTECH SHADAB ARSHAD mydreamunu@gmail.com JUNIOR ASSOCIATE
42 Q SPIDERS
CLOUD THAT POINT
TECH MAHINDRA
SHARATH KUMAR KP sharathsharu123kp@gmail.com SYSTEM ENGINEER
SYSTEM ENGINEER
ENGINEER TRAINEE
43 INFOSYS SHASHANK JK shashankjk18598@gmail.com SYSTEM ENGINEER
44 BUZI BRAINS SHREYA DASGUPTA shreyadgupta13@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
45 BUZI BRAINS SINDHU K sindhuaishu23@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
46 BUZI BRAINS
X WORKS
FEENIXTECH
SMREETI SINGH meethi3240@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
SOFTWARE TRAINEE
JUNIOR ASSOCIATE
47 TECH MAHINDRA SODE VINUSHA vinushasode86@gmail.com ENGINNER TRANIEE
48 X WORKS SPOORTHY K S spoorthyks0504@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
49 X WORKS SUNIDHI N sunidhinagarajmn@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
50 BUZI BRAINS SUSHIL KUMAR sushil29121997@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
51 FOWAI INFOTECH TEJU S tejuurao1998@gmail.com SYSTEM ENGINEER
52 Q SPIDERS VEDHA K vedhak611@gmail.com SYSTEM ENGINEER
53 DESTINATION VIDHYA SHREE S vidhyashines98@gmail.com SYSTEM ENGINEER
54 ATOS SYNTEL VIKAS G vikasg2219@gmail.com ASSOCIATE CONSULTANT
55 TECH MAHINDRA VINUTHA M vinutham2711999@gmail.com ENGINEER TRAINEE
56 X WORKS Y DIVYA divyayogesh468@gmail.com SOFTWARE TRAINEE
57 TECH MAHINDRA YASHASWINI G yashaswinigglaceau@gmail.com ENGINEER TRAINEE
58 TECH MAHINDRA KARUNYA LINCOLN karunyalincoln2808@gmail.com ENGINEER TRAINEE
59 TECH MAHINDRA KRISHNANJALI.K.U krishnajali@gmail.com ENGINEER TRAINEE
60 BUZI BRAINS ALBIA DEBBARMA alredebbarma99@gmail.com GRADUATE ENGINNER TRANIEE
Year Admitted Count Placement Year Eligible Placed % of PLM
2012-13(Aug 2012) Sept 2015 - May 2016 65 7 11
2013-14(Aug 2013) Sept 2016 - May 2017 64 21 33
2014-15(Aug 2014) 90 Sept 2017-May 2018 70 4 6
2015-16(Aug 2015) 99 Sept 2018-May 2019 70 22 31
2016-17(Aug 2016) 114 Sept 2019-May 2020 85 60 71
2017-18(Aug 2017) 86 Sept 2020-May 2021 78
FDW on “Security & Ethical Hacking”

Date and Venue: 11/12/2023 to 15/12/2023
Resource person: Mr. MANOJ KASHYAP, Founder & Training Officer–Ethical Byte Mr. HARI PRASHANTH, Training Officer–Ethical Byte

Event objective and outcomes:

Basics of Networking, Network addressing & its utility and Linux Operating System features & usage for Ethical hacking. Basics of Web Development & Hosting. 15 faculties from CSE attended this program.

Read More
SKILL DEVELOPMENT PROGRAM ON ARTIFICIAL INTELLIGENCE

Date and Venue: 08/01/2024 to 12/01/2024
Resource person: Mr. HARI PRASHANTH, Training Officer–Ethical Byte

Event objective and outcomes:

Covey the importance of knowledge on artificial intelligence and Motivate students towards gaining the knowledge. 58 students are completed the training and submitted the given AI projects by trainer with in deadline

Read More
SKILL DEVELOPMENT PROGRAM ON CYBER SECURITY AND ETHICAL HACKING LEVEL 2

Date and Venue: 08/01/2024 to 12/01/2024
Resource person: Mr. MANOJ KASHYAP, Founder & Training Officer–Ethical Byte

Event objective and outcomes:

To get knowledge how to defined cyber-attacks and Covey the importance of knowledge on Cyber-attacks and cracking the system. Motivate students towards gaining the knowledge on ethical cyber attacking methods. 43 students completed this training and exam also.

Read More
IPR & Copyright

Date and Venue: 18-01-2024
Resource person: Dr. Shantharam Nayak (Prof.-CSE)

Event objective and outcomes:

  • Importance of Patent and the benefit.
  • Discussion on Patent process for filing an Indian Patent.
  • Importance of Copyright and applicable laws.

Read More
SKILL DEVELOPMENT PROGRAM ON CYBER SECURITY AND ETHICAL HACKING LEVEL 1

Date and Venue: 11/12/2023 to 15/12/2023
Resource person: Mr. MANOJ KASHYAP, Founder & Training Officer–Ethical Byte
Mr. HARI PRASHANTH, Training Officer-Ethical Byte

Event objective and outcomes:

  • To get knowledge how to defined cyber-attacks.
  • Covey the importance of knowledge on Cyber-attacks.
  • Motivate students towards gaining the knowledge.

Read More
Mentor Together & Counselling

Date and Venue: 08-11-2023, ROOM 202, B BLOCK, SKIT
Resource person: Mr. Vijay Mentor

Mr. Vijay addressed the students about Professional mentorship requirements. His session covered:

  • Mentor Together & Counselling
  • Project work & Planning
  • Skill development & Internship
  • Industry visit & importance.

Read More
Vodafone Intelligent Solutions (_VOIS) for Tech program, a free learning platform

Date and Venue: 29.11.2023, SKIT
Resource person: Vodafone Intelligent Solutions (_VOIS)

The program will enable the students to equip themselves by acquiring skills which will make them job ready, and enable them to contribute through meaningful solutions to real world technological problems. On completion of courses, the students get certified by _VOIS and Vodafone Idea Foundation.

Program Benefits:

  • Verified Certifications
  • Access to Industry Expert sessions and interactions
  • Mentored Bootcamps
  • Projects for students
  • Fully Self-paced
  • Hands-on learning experience
  • FREE of cost
  • Read More
    IV TO COGNIZANT

    Date and Venue: 05-12-2023,
    COGNIZANT
    Resource person: COGNIZANT EMPLOYEES

    Event objective and outcomes: As part of the Placement Readiness Program on December 5th, we are organizing an industry visit to Cognizant for students participating in our Mentor To Go program. This industry visit aims to provide valuable insights for students by allowing them to learn and explore various aspects of the sector through interactions with working professionals.

    Read More
    One week bridge Course on “POP and OOP Concepts in Programming

    Date and Venue: 16/11/2023 to 22/11/2023
    B108 ICT Class Room B-Block 2nd Floor
    Resource person: CSE faculties

    Develop a foundational understanding of Procedural Oriented Programming (POP) and Object-Oriented Programming (OOP) principles. Gain hands-on experience through practical coding exercises to reinforce POP and OOP concepts. Learners will demonstrate proficiency in applying Object-Oriented Programming (OOP) principles to solve programming challenges. Participants will acquire practical skills in utilizing arrays, pointers, and strings in C programming.

    Read More
    Two days workshop on “Web Development Expedition with Back-End PHP”

    Date and Venue: : 30-08-2023 and 31-08-2023
    ICT Class Room B-208, B-Block 2nd Floor
    Resource person: Prof. Imran Ulla Khan

    Equip students with the skills to effectively use HTML and CSS and Enable them to integrate PHP with HTML for dynamic content generation. Use the concepts of HTML to construct the web pages and Interpret CSS for dynamic documents. Create dynamic web pages using backend PHP programming.

    Read More
    Workshop on “Winning Strategies for interview Preparation”

    Date and Venue: : 08/11/2023
    B108 ICT Class Room B-Block 2nd Floor
    Resource person: Mr. Manoj Pranesh

    The purpose of the workshop is to make students to get ready for aptitude and analysis of problems and understand the over-all process of interview and its preparation. Know what questions to ask and how to record the answers. Understand what to avoid asking during the interview.

    Read More
    Faculty Achievements

      Dr. Shantharam Nayak (Prof.-CSE) Achievements

    • Conducted an Orientation session for 5th sem students on 18-01-2024 regarding Intellectual Property Rights & Copyright
    • Conducted an Orientation session for 7th sem students on 10-08-2023 regarding Placement, Internship, Project.
    • Conducted a Talk on "Art of Technical Paper Writing" for 7th sem on 11-10-2023.
    • Conducted a Talk on "Project work & Preparation of Synopsis" for 7th sem on 06-12-2023.
    • One of the resource person in the Bridge course for 3rd sem held on 16-11-2023.
    • Conducted a Demo session on "IPR & Copyright" for 5th sem students 18-01-2024.
    • Following papers published:
    • Rahul N, Priyanshu Kumar, Nirmal Shekar, Dr. Shantharam Nayak, A Paper titled “D-App for Data vault, Legacy Transfer, Digital Payment”, International Journal of Engineering Research & Technology (IJERT), Dec 2023, Vol 11, Issue 8, RTCSIT-2023 conference proceedings, pp 1-6, ISSN: 2278-0181.
    • Ujjwal Kumar Paswan, Peeraiah G Reddy, Kanhaiyalal Das, Kumar Akash, Dr. Shantharam Nayak, A Paper titled “Student Information System”, International Journal of Engineering Research & Technology (IJERT), Dec 2023, Vol 11, Issue 8, RTCSIT-2023 conference proceedings, pp 1-6, ISSN: 2278-0181.
    • Sahana Devi K J, Dr. Shantharam Nayak, A paper titled “Female Infertility and its Early Detection : A Systematic Review”, International Journal of Engineering Research & Technology (IJERT), Dec 2023, Vol 11, Issue 8, RTCSIT-2023 conference proceedings, pp 1-10, ISSN: 2278-0181.

      (Imran Ulla Khan, CSE, SKIT) Achievements

    • Received Rs.4000 for the project titled “Approach towards Real Time Face Recognition in Streaming Video under Partial Occlusion for Public Safety” from KARNATAKA STATE COUNCIL FOR SCIENCE AND TECHNOLOGY (KSCST) 46th series of Student Project Programme (SPP): 2022-23
    • Presented a paper Titled “Review on Real Time Person Identification based on Hand Drawn Sketch using Deep Learning” in 5 th International Conference on Inventive Research in Computing Applications organized by RVS college of Engineering and Technology Coimbatore, 3-5 Augut2023
    • Resource person for 30 hours Value Added Course on “Core Java Programming”, Organized by CSE department for 2nd semester students of SKIT
    • Resource person for a seminar on “Web Scrapping with Beautiful Soup and Selenium” Organized by NDLI club of SKIT
    • Resource person for 10 days Skill Development Laboratory on “Automate the tasks through Python programming Level-1”
    • Resource person for Hands on session on “E Content development” Organized by IQAC, SKIT
    • Resource person for 3 days Bridge Course on “Structured and Object Oriented Programing Approach to solve the given problem”, Organized by CSE department for 3 rd semester students of CSE, SKIT
    • Resource person for 3 days FDP on “Object Oriented Programming with JAVA Laboratory” Organized by CSE department, SKIT
    • Resource person for 1 day Training Programme on “Course website Development”, Organized by IQAC for newly joined faculties of SKIT
    • Resource person for 5 days Infosys training workshop on "Python Programming" for 5 th Semester registered students of all the braches of SKIT
    • Resource person for Bridge course on “Basic Programming in C for problem solving” for 3 rd semester students of SKIT.
    • Resource person for the 3 days’ workshop on “Programming with Microcontroller” at SKIT.
    • Resource person for the 5 Days FDP on “Microcontrollers and Embedded systems Laboratory” at HKBKCE.
    • Organized an International Conference on Innovation in Engineering Science Technology and Management (ICIESTM-19) at HKBKCE.
    • Gowramma G S, Dr. Shantharam Nayak, Dr. Nagaraj Cholli, A paper titled “Visual Analytics System for Evaluating IVF Data Predicting Live Birth”, 3rd National Conference, RTCSIT-2021, held at SKIT, B’lore on 11-June-2021, pp 48.
    • Prerana Chaithra, Dr. Shantharam Nayak, A paper titled "Machine Learning Technique for Identifying Ambiguities of in Software Requirements", Turkish Journal of Computer and Mathematics Education(TURCOMAT), Vol.12, No. 11, May 2021, pp 6852-6857. e-ISSN 1309-4653, Scopus indexed, Impact Factor 0.32.
    • Dr. Shantharam Nayak, Vidya M, Thanushree H, A paper titled “Wi-Fi Technology Enabled Home Automation for Smart Living”, International Conference, ICGCP-2021, held at Sapthagiri College of Engineering, B’lore, on 16th & 17th July 2021, ISBN: 979-85-27243-61-1.
    • Vidya M, Thanushree H, Ruthu G, Pooja N.R, Dr. Shantharam Nayak, A paper titled “Smart Home Automation Using Wi-Fi Technology”, Journal of Research Proceedings, RTCSIT-2021, Vol 1, Issue 2, Aug-2021, pp 167-175, Impact Factor 0.2.
    • Prerana Chaithra, Dr. Shantharam Nayak, A paper titled "Minimization of Ambiguities in Software Requirements Specification", Turkish Online Journal of Qualitative Inquiry(TOJQI), Vol.12, Issue. 7, July 2021, pp 8572-8577. e-ISSN 1309-4653, Scopus indexed, Impact Factor 0.32.
    • Mamatha T S, Savita B Patil, Naveen Ghorphade and Rajesh V have been Awarded with SILVER medal by Infosys for campus connect faculty partnership.
    • Chaitra G and Akshatha Kamath has been awarded with BRONZE medal by Infosys for campus connect faculty partnership.
    Student Achievements
    • Hardware Hackathon winners! - Hats off to Hitesh S,Jayath N B,Chandan S from CSE Department and Tharun R from AIML Department for representing SKIT in the National Level "Hardware Hackathon" and securing third prize for their extravagant project idea presentation.
    • Second sem student Mr Ajay Bhuj from CS dept have win the BEST IDEA AWARD from the Dr Sudha Murthy group in SKIT- IDEATHON-2021 exhibition.
    • Sixth sem student Mr Rahul N of CS dept won 1 st place in the LOOK and CRACK event of TECH VIDYA 2k22 State Level Technical Fest held during 22nd and 23rd, june 2022.
    • Sixth sem student Mr Rahul N of CS dept has secured second position in TECHNICAL QUIZ competition in “A National Level Technical Symposium 2k22”.
    • Sixth sem student Mr Rahul N of CS dept has secured second position in HACKTHON competition in “A National Level Technical Symposium 2k22”
    • Fifth sem student Mr Rahul N of CS dept have won BEST IDEA AWARD from SUNDER PICHAI group in SKIT IDEATHON 2021.
    • Fifth sem student Mr Rahul N of CS dept has participated in Technical fest Sristi 2022 and secured SECOND PLACE in WEB DEVELOPMENT.
    • Project Titled “Communication protocol for guardian system aimed at the protection of mistreated people“, developed by Chaithra P.R., Chaithra P.S., Harshitha, Indira Priyadarshini were awarded cash prize of Rs. 5000 by Karnataka State Council for Science and Technology, under Student Project Programme (SPP) in 2018
    • Project Titled “Design of Bus Tracking & Fuel Monitoring in IoT” developed by Harshitha M. R, Rakshitha B.R , Usha B.H were awarded cash prize of Rs. 5000 by Karnataka State Council for Science and Technology, under Student Project Programme (SPP) in 2018
    • Project Titled “Anti Theft protection of vehicle by GSM and GPS system with fingerprint verification”, developed by Padmashree T.M., Navya K. Poornashree R, Navya M., won the 3rd prize in intercollegiate Project Exhibition conducted at SKIT on 9th May 2018.
    • Rishi Keshav S, student of CSE Department, has been awarded first prize for keyboard playing in “ FLAMES 2018”, Bangalore.
    • Rishi Keshav S, student of CSE Department, participated in VTU athletics and won first prize in Running Race.
    • Mayank Raj gupta, Ankit Kumar, IV semester, Dept of CSE, have published a paper on “Introduction to IOT and Its research Directions” in IJIRSET, 2018.
    • Ayush Raj, V semester, has been awarded as “Mr. Charming 2018” Bangalore Times, Bangalore, “Mr. Ramp Walk” by SRC Entertainment, New Delhi, walked as Show opener in Charity Fashion Show, New Delhi, Participated as a model in “VIBES 360” by Dream Zone and official guinnies world record show, 2018.
    Academic Year 2022-23
    Toppers List 8 th sem
    Sl.No Student Usn Name Marks Percentage
    1. 1KT19CS009 Akshay Anand 472 94.4
    2. 1KT19CS078 Sanjay S 467 93.4
    3. 1KT19CS065 Prathiba B 464 92.8
    4. 1KT19CS032 Kausalya T 460 92.0
    Toppers List 7 th sem
    Sl.No Student Usn Name Marks Percentage
    1. 1KT19CS031 Jyothika Priyadarshi 639 92
    2. 1KT19CS005 Akshay Anand 613 88
    3. 1KT19CS065 Prathiba 612 88
    4. 1KT19CS078 Akash Thyagi 606 87
    Toppers List 6 th sem
    Sl.No Student Usn Name Marks Percentage
    1. 1KT20CS031 Kirti Tiwari 703 87.87
    2. 1KT20CS067 Sangeetha Thapa 698 87.25
    3. 1KT20CS060 Pushpa Rani 691 86.38
    4. 1KT20CS020 Deepika S 688 86
    Toppers List 5 th sem
    Sl.No Student Usn Name Marks Percentage
    1. 1KT20CS061 Bhoomika R 745 83
    2. 1KT20CS020 Deepika S 743 83
    3. 1KT20CS067 Sangeetha Thapa 737 82
    4. 1KT19CS084 Shubhash Chandra Yadav 737 82
    Toppers List 4 th sem
    Sl.No Student Usn Name Marks Percentage
    1. 1KT21CS077 Soundarya L 927 92.7
    2. 1KT21CS007 Anuradha Kumari Verma 926 92.6
    3. 1KT21CS018 Gayathri H 925 92.5
    4. 1KT21CS050 Meghana S M 920 92
    Toppers List 3 th sem
    Sl.No Student Usn Name Marks Percentage
    1. 1KT21CS077 Soundarya L 742 82.44
    2. 1KT21CS018 Gayathri H 724 81
    3. 1KT21CS007 Anuradha Kumari Verma 711 79
    4. 1KT21CS049 Meghana M 696 78
    Academic Year 2021-22
    Toppers List 4 th sem
    Sl.No Student Usn Name Marks Percentage
    1. 1KT19CS084 Subhash Chandra Yadav 804 90
    2. 1KT20CS031 Kirti Tiwari 757 85
    3. 1KT19CS020 Deepika 745 83
    4. 1KT19CS065 Raushan Kumar 732 82
    Toppers List 6 th sem
    Sl.No Student Usn Name Marks Percentage
    1. 1KT19CS065 Prathiba 713 89.12
    2. 1KT19CS031 Jyothika Priyadarshi 712 89
    3. 1KT19CS038 Likitha H 704 88
    4. 1KT19CS078 Sanjay 697 87
    Toppers List 8 th sem
    Sl.No Student Usn Name Marks Percentage
    1. 1KT18CS016 Eshwari 471 94.2
    2. 1KT19CS048 Prajwal D C 448 89.6
    3. 1KT19CS086 Usha Joshi 458 91.6
    4. 1KT19CS050 Preethu 454 90.8